Keď organizmus starne
V čase starnutia, kedy dochádza v tele človeka k poklesu pohlavných hormónov, trpia nielen ženy, ale aj muži. Tento stav nazývajú odborníci andropauza, mužský prechod alebo aj climacterium virile. Príznaky andropauzy nie sú natoľko výrazné, ako je to v prípade menopauzy u žien, pretože prechod u mužov je priebežný. Aj napriek tomu je ale hormonálna nedostatočnosť príčinou iných vážnych problémov.
Mužská menopauza
Charakteristickým znakom andropauzy je znížená sexuálna túžba, teda pokles libida, prejavuje sa poruchou stoporenia, zníženým výskytom a oslabením ranných erekcií. Muži sa cítia vyčerpaní, podráždení, bývajú nervózni a vzťahovační. Sprievodným znakom je aj ubúdanie svalovej hmoty, zväčšovanie objemu tukového tkaniva a rednutie kostí, čo môže spôsobiť osteoporózu.
Sexuálna aktivita vo vyššom veku
"Sedemdesiat ročný dedko hovorí - súložím kedy chcem. Napríklad minulý rok, to sa mi nechcelo ani raz."
Odborníci však veľmi dobre vedia, že tento problém nie je o chcení alebo nechcení. Mužský prechod totiž nie je iba fyzicky, ale i psychicky vyčerpávajúci.
Príznaky andropauzy negatívne ovplyvňujú kvalitu nielen sexuálneho života partnerov, ale aj kvalitu sociálnych vzťahov a výkonnosť v práci. Mužský prechod totiž nie je iba fyzicky, ale aj psychicky vyčerpávajúci. Muži podliehajú depresiám a čelia pocitom smútku, čoho výsledkom sú komunikačné problémy.
Kedy prichádza?
Najnovšie výskumy dokazujú, že u niektorých mužov začína hladina mužského pohlavného hormónu - testosterónu klesať už okolo tridsiateho roku. V niektorých prípadoch sa zistil pokles hladín v nasledujúcich dekádach až o desať percent. Potvrdilo to domnienku, že libido a sexuálna túžba závisia od hladiny testosterónu. Čiastočný pokles mužských hormónov u starnúcich mužov sa označuje ako PADAM (Partial Androgen Deficiency in Aging Men).
V prípade, že muž na sebe spozoruje viacero z týchto príznakov, mal by sa poradiť s odborným lekárom. Môžu totiž signalizovať aj skryté poruchy alebo ochorenia, akými sú ateroskleróza, ktorá sa prejaví náhlym infarktom alebo mozgovou porážkou, chudokrvnosť, hypofunkcia semenníkov a podobne. Problémy spôsobené andropauzou riešia andrológovia. Keďže andrologických ambulancií je na Slovensku stále málo, poradenstvo a odbornú pomoc poskytujú urológovia a sexuológovia.
V súčasnosti sa v Európe testosterónovými preparátmi lieči 350 000 mužov. Približne 52 percent, teda asi 180 000 mužov, sa lieči konvenčnými injekciami. Okolo 15 - 25 percent mužov vo veku nad päťdesiat rokov má hladinu testosterónu pod prahom fyziologických hodnôt normálnych pre mužov vo veku od dvadsať do štyridsať rokov. Táto skupina mužov má skúsenosti s rôznymi typmi sprievodných znakov, ktoré sa súhrne nazývajú ako mužský hypogonadizmus. Súvisí to s poklesom mužských hypothalamicko-pituitárno-gonadálnych funkcií. Keďže populácia starne, počet mužov starších ako šesťdesiat rokov bude v roku 2050 predstavovať 1,97 miliardy mužov. V roku 1999 to pritom bolo 593 miliónov. Zatiaľ čo pred siedmimi rokmi tvorili desať percent svetovej populácie, v roku 2050 to bude 22 percent. Andropauza sa preto stane skloňovanejším problémom spoločnosti ako kedykoľvek predtým.